siła smaku

Wigilijne uszka

5

---
Świąteczne przygotowania jakoś mnie ominęły w tym roku. Nie musiałam robić zakupów, świąteczne prezenty zamówiłam przez internet, a cały ten czas spędziłam w pracy. Jedyne co obiecałam sobie w tym roku to uszka! Zdecydowałam się na wersję z pieczarkami, bo jeśli mają je jeść dzieci, to lepiej unikać grzybów leśnych. Wiem, że nie mają idealnych kształtów, może są trochę za duże, ale zupełnie się tym nie przejmuję!! W smaku są naprawdę przepyszne! :))


SKŁADNIKI:
Farsz:
  • ok. 40 dag pieczarek
  • 1 średnia cebula
  • 25 dag masła
  • sól, pieprz, suszony tymianek
Ciasto:
  • 300 g mąki
  • 30 g masła
  • 200 ml wody
  • szczypta soli

Przygotować farsz:
Pieczarki obrać (lub ewentualnie umyć) i bardzo drobno pokroić. Cebulę obrać i drobniutko pokroić lub zetrzeć na tarce. Na dużej patelni rozpuścić masło, dodać cebulę, posolic i zeszklić. Dodać pieczarki i smażyć, aż cała woda odparuje. Doprawić solą, pieprzem (ja używam młotkowanego z kolendrą) i suszonym tymiankiem. Odstawić do przestudzenia.

Ciasto:
Zagotować 200 ml wody i we wrzatku rozpuścić 30 dag masła (włożyć masło do wody i dokładnie wymieszać). Mąkę przesiać do miski, dodać wodę z masłem oraz sól i szybko zagnieść ciasto. Ciasto wyrabiać przez 5 minut, a następnie uformować kulę i odstawić przykryte ściereczką na około 30 minut.

Lepienie uszek:
Ciasto podzielić na cztery części. Po kolei każdą rozwałkować (na cienki placek) i wycinać kółka za pomocą niedużej szklanki (im mniejsze tym podobno lepsze, ale nie popadajmy w skrajności ;)). Na każde kółko nakładać łyżeczką farsz, złożyc na pół i zlepić (jak przy pierogach). Następnie dwa końce owinąć o wskazujący palec i zlepić razem (na kształt czegoś w rodzaju pierścionka). Górną część odchylić do zewnątrz, nadając kształ uszka. Gotowe układać na desce, przykrywając ściereczką, żeby nie wyschły. 

Gotowanie:
Gotowe uszka wrzucać na wrzątek i gotować przez około 1-2 minuty. Ugotowane wyjać odcedzić i wystudzić. Wystudzone uszka przełożyc do szczelnego pojemnika lub od razu podać z barszczem!
Smacznego!!




  1. Uszka możecie przygotować również z mięsem, kapustą i grzybami lub grzybami leśnymi. Są nieograniczone jak pierogi ;) Równie pysznie będa smakować z farszem ruskim lub szpinakiem.
  2. Gotowe uszka możecie przechowywać w lodówce (nawet do 5 dni) lub zamrozić. Pamiętajcie, żeby mrozić uszka obgotowane i wystudzone.
  3. Uszka na ogół spotykane są z barszczem, jednak idealnie będa pasować do zupy grzybowej lub rosołu. Przepysznie będą też smakować odsmażone na maśle z dodatkiem świeżych igieł rozmarynu i śmietany!



5 komentarzy: Leave Your Comments

  1. Wyglądają przepysznie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Nigdy jeszcze nie robilam sama uszek. Swietnie Ci wyszly.

    Spokojnych, radosnych i rodzinnych Swiat Agus!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I dla Was również ;**
      ps. bardzo dziękuję!!

      Usuń
  3. Bez barszczu z uszkami nie wyobrażam sobie Wigilii. Raz w roku pozwalam dzieciom jeść grzyby z lasu, zbierane przez całą naszą rodzinę...

    OdpowiedzUsuń

Drukuj

Wydrukuj Przepis

Obserwatorzy