siła smaku

O! Kaczka - 10 porad dla początkujących

4


---

Listopad od zawsze kojarzył mi się z gęsią (bo jak stare porzekadło głosi- "Na świętego Marcina najlepsza jest gęsina") i oczywiście jej młodszą siostrą kaczką. Pamiętam, że w domu rodzice często przygotowywali (i nadlaj to robią) każdy rodzaj drobiu, nie tylko kurczaka i indyka! Kaczka i gęś (szczególnie pieczone) pojawiały się na naszym stole równie często, co reszta ptactwa.
Teraz moja trauma: pamiętam, że w mojej pierwszej pracy w restauracji, która słynęła z pieczonej kaczki w pomarańczach, kiedy nie bardzo mieliśmy co robić, szefowe kazały nam opalać i skubać kaczki, przeznaczone dla klientów. Specyficzny zapach (żeby nie powiedzieć gorzej) wbił mi sie już na stałe w nozdrza i od tamtej pory nie było mowy, żebym przygotowała kaczkę sama w domu. Wszystko zmieniło się przez zaproszenie na warsztaty promujące mięso kaczki, które niestety nadal jest bardzo rzadko przez nas podawane! Okazało się, że dzięki odpowiednim dodatkom, kaczka może być naprawdę pyszna i pozbawiona specyficznego smaku i zapachu! Wystarczy tylko kilka odpowiednich trików.



Jeśli z kaczką nie macie zbyt wiele wspólnego, ale chętnie byście to zmienili, przygotowałam dziś dla Was 10 porad dla początkujących! Myślę, że to idealne kompendium dla tych, którzy trochę obawiają się kaczego (i gęsiego) mięsa ;)

1. Jak przygotować kaczkę?

Kaczka świetnie nadaje się do pieczenia, smażenia, duszenia, konfitowania (czyli długiego duszenia w tłuszczu), a także do gotowania bardzo aromatycznych i esencjonalnych bulionów, rosołów czy wywarów na zupę. Najlepiej przygotować z niej:

  • cała tuszka: pieczenie
  • piersi: smażenie (na różowo)
  • piersi: usmażone i wystudzone- jako dodatek do sałatek
  • uda: konfitowanie
  • skrzydła/korpus/szyje: galareta lub wywar, pasztet
2. Kaczka świeża czy mrożona?

Proces mrożenia nie wpływa negatywnie na jakość mięsa!! Kaczkę należy jednak rozmrażać w lodówce (przełożyć ją z zamrażalnikqa do lodówki i nie zostawiać w ciepłym miejscu). Cały proces rozmrażania trwa około 1 dnia. Należy też pamiętać, żeby nie zamrażać ponownie surowego mięsa.

3. Marynowanie kaczki.

Kaczkę przed pieczeniem należy zamarynować, najlepiej dzień wcześniej. Do marynaty warto jest użyć pasujących ziół i przypraw, jak np: majeranek, jałowiec, czosnek, czerwone wino, anyż, goździki, rozmaryn czy cynamon. Dla najlepszego aromatu kaczkę najlepiej natrzeć ziołami od środka. 

4. Pieczenie całej kaczki. 

Kaczkę należy piec (w warunkach domowych) w temperaturze około 160-170 st.C. Na każdy kilogram tuszki należy ją piec przez około 45 minut!! Nie należy otwierać piekarnika przed upływem 1 godziny. Kaczkę pieczemy w brytfance, na dnie której układamy warzywa lub np. jabłka. Kaczkę przed pieczeniem można także nafaszerować np. jabłkami czy wątróbką z rodzynkami.



5. Nakłuwanie kaczki.

Kaczki podczas pieczenia NIE NAKŁUWAMY!! Nakłuwanie mięsa podczas pieczenia powoduje wyciekanie soków z tuszki, a przez to kacza robi się sucha. Nie należy również zbyt często otwierać piekarnika, bo powoduje to obniżenie wilgotności w piekarniku i wysuszanie mięsa.

6. Więc jak sprawdzić czy kaczka jest gotowa?

Sama byłam zaskoczona tą poradą, ale żeby sprawdzić czy kaczka jest dobrze upieczona należy chwycić za skrzydełko pieczonej kaczki i poruszać nim- jeśli jest luźne i lekko się porusza, kaczka jest dobrze upieczona. 

7. Dodatki do kaczego mięsa.

Do kaczki pasują naprawdę różne dodatki i z wieloma będzie się komponować naprawdę dobrze! Najczęściej jednak podawana jest z jabłkami, ziemniakami i zasmażaną kapustą. Idealnie komponuje się z porzeczką, rabarbarem, dynią, śliwkami i wieloma innymi dodatkami!

8. Kaczka na różowo.

Piersi z kaczki nadają się świetnie do krótkiego smażenia, przez co mięso w środku pozostaje różowe i bardzo soczyste. Najpierw smażymy pierś na średnim ogniu od strony skóry przez ok. 4 minuty (bez tłuszczu, bo wytopi się go sporo z mięsa), następnie przewracamy i smażymy na wiekszym ogniu jeszcze przez ok. 2 minuty. Szybko i pysznie!

9. Jak przygotować bulion?

Bulion z kaczki najlepiej przygotować używając korpusu, szyji lub skrzydeł. Zachowujemy się jak przy standardowym rosole, do mięsa dodajemy włoszczyzne i przyprawy. Dla urozmaicenia możemy dodać trawę cytrynową, suszone liście limonki, anyż, papryczkę chili, itp. Wywar nalezy gotować przez ok. 4 godziny. 

10. Jakie wino do kaczki?

Do kaczki oczywiście najlepiej podać czerwone wino, wytrawne lub półwytrawne. Popularne szczepy pasujące do kaczki to: pinot noir, merlot czy barbera. 


Tekst powstał na podstawie informacji prasowej Kampanii "O! Kaczka", realizowanej przez Krajową Radę Drobiarstwa - Izba Gospodarcza w Warszawie. 

4 komentarze: Leave Your Comments

  1. Ja z kaczką nie lubimy się za bardzo. Zjem jak ktoś mi ją poda, sama nie podejmuje się ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto spróbować! Kaczka jest naprawdę prosta!

      Usuń
    2. Anonimowy28.10.17

      To dlaczego tak krzywo chodzi kołysząc się na boki?

      Usuń
  2. Anonimowy23.1.18

    Kaczka jest pycha, właśnie gotuję rosół. Żona bardzo lubi, ja zresztą też.
    Ja robię tak - pierś do smażenia, surowa wewnątrz, rumiana z zewnątrz, cienko pokrojona i skropiona zalewą z ostrej papryki (może być sok z limonki, ocet jabłkowy itp, ale zalewa z papryczek najlepsza) na to nitka miodu, sól i świeżo tłuczony pieprz. Z korpusu rosół, ale wykrawam tłuszcz który jest pod skórą i jest głównym nośnikiem charakterystycznego zapaszku, który mi akurat nie odpowiada. Ze skóry z korpusu robię smalec do chleba - drobno usiekana (masakra), wytopiona + cebula + jabłko, na koniec majeranek, sól, pieprz. A mięso z rosołu (ze skórą jeśli jest) na paszteciki w cieście francuskim, szybko się robi i są pyszne, albo idzie do zamrażalnika i jak się uzbiera to na pierogi. Udka albo idą z korpusem do rosołu, albo wycinam z lekkim nadmiarem skóry, daję czosnek i majeranek, pieprz (bez soli bo wyciągnie wilgoć) spinam skórę wykałaczkami i do lodówki na jutro. Smacznego, pozdrawiam z Sandomierza, Iwo.

    OdpowiedzUsuń

Drukuj

Wydrukuj Przepis

Obserwatorzy